Franco Baresi (66) overleden: AC Milan verliest clubicoon

Franco Baresi
ANP

Franco Baresi (1960) geldt als een van de grootste verdedigers uit de voetbalgeschiedenis. De Italiaan speelde zijn volledige profcarrière voor AC Milan, waarvoor hij tussen 1977 en 1997 liefst 719 officiële wedstrijden speelde. Daarmee groeide hij uit tot een van de grootste clubiconen van de Rossoneri.

Baresi debuteerde als zeventienjarige in het eerste elftal en maakte zowel de moeilijke jaren van degradatie als de glorietijd onder Arrigo Sacchi en Fabio Capello mee. Met Milan won hij zes landstitels, drie Europa Cups I/Champions Leagues, vier Europese Super Cups en twee Wereldbekers voor clubteams.

Het grootste deel van zijn prijzenkast vulde Baresi in een elftal dat ook in Nederland legendarische status kreeg. Bij AC Milan was hij jarenlang de leider van een ploeg met Marco van Basten, Ruud Gullit en Frank Rijkaard. Onder trainer Arrigo Sacchi groeide de club uit tot een van de sterkste teams uit de voetbalgeschiedenis.

Eén van de legendarische Milan-elftallen met v.l.n.r. Ruud Gullit, Frank Rijkaard, Dejan Savicevic, Franco Baresi, Marco van Basten, Zvonimir Boban & Jean Pierre Papin.

Met de drie Nederlanders won Baresi onder meer twee Europa Cups I (1989 en 1990) en twee landstitels. Waar Van Basten voor de doelpunten zorgde en Gullit en Rijkaard op het middenveld het verschil maakten, was Baresi de organisator van de defensie en bovendien jarenlang aanvoerder van het elftal.

Ook bij de Italiaanse nationale ploeg drukte hij zijn stempel. Hij maakte deel uit van de selectie die in 1982 wereldkampioen werd en speelde uiteindelijk 81 interlands. Op het WK van 1994 leidde hij Italië als aanvoerder naar de finale tegen Brazilië. Na een knieoperatie keerde hij opvallend snel terug voor die eindstrijd, die Italië na strafschoppen verloor.

Baresi stond bekend om zijn positionering, coaching en spelinzicht. Hoewel hij met zijn 1,76 meter geen fysiek dominante verdediger was, gold hij jarenlang als het organisatorische hart van de Milan-defensie. Samen met Paolo Maldini, Alessandro Costacurta en Mauro Tassotti vormde hij een achterhoede die een belangrijk aandeel had in de Europese successen van de club aan het einde van de jaren tachtig en het begin van de jaren negentig.

Na zijn afscheid in 1997 besloot AC Milan zijn rugnummer 6 uit respect niet meer uit te geven. Baresi bleef daarna aan de club verbonden in verschillende functies en is erevicevoorzitter van AC Milan. De club maakte in 2025 bekend dat hij werd behandeld voor een longaandoening.

Meer lezen?

Wout van Aert laat Tadej Pogacar zijn hielen zien op de Montmartre
25 juli 2026

Wout van Aert: winnaar van een wervelende show op de Butte Montmartre

Mark van Bommel
24 juli 2026

Dit is waarom België kiest voor Mark van Bommel als bondscoach

F1 Grand Prix of Belgium – Qualifying
18 juli 2026

Prognose GP België: Max Verstappen gaat stunten vanaf de eerste startrij

Eddy Merckx
16 juli 2026

Tourheld van de dag: Eddy Merckx, de beste aller tijden (?)