Professioneel freestyle snowboarder Jesse Augustinus heeft zijn eigen shortfilm NØRTHBØUND uitgebracht. De 31-jarige Limburger, die gesponsord wordt door Red Bull, is 2 jaar lang bezig geweest met de juiste plekken zoeken en het filmen ervan. Het doel van Augustinus is om mensen te inspireren en met het laten zien van de tricks niet ‘zomaar een scroll op Instagram’ te zijn. HELDEN sprak met de Nederlander over het tot stand komen van zijn project en zijn passie.
Augustinus woont momenteel in Zweden, maar reist voor zijn sport gedurende het hele jaar met name door Scandinavië, Noord-Amerika en Oostenrijk. De film is daarentegen alleen opgenomen in Noorwegen, Zweden en Finland, wat bijzonder is, omdat normaal gesproken zo’n project niet alleen in Europa wordt gefilmd.
Geen afleiding
De motivatie voor het maken van een film komt voor de snowboarder vanuit twee kanten. “Snowboarden is heel verdeeld. Je hebt een deel van de sporters die alleen maar wedstrijden doen, en een deel dat alleen maar content maakt. Vroeger deed ik vooral heel veel wedstrijden, waarna ik vervolgens iets meer content ben gaan maken. Zodoende ben ik een beetje van beide gaan doen.”
“Toen heb ik op een gegeven moment tegen Red Bull gezegd: ‘Laten we gewoon eens een video maken waarin we alle focus daarop zetten en niet nog tegelijkertijd naar honderd andere events gaan’. Gewoon 99% van onze tijd, moeite en budgetten hierin stoppen en dat hebben we 2 jaar lang gedaan. We wilden gewoon echt iets maken waar we trots op zijn, want tegenwoordig post iedereen maar wat op social media. Bijna nergens zit nog echt moeite of passie achter. Daar moest verandering in komen, vind ik.”
Stap voor stap
Het was voor Augustinus een lang proces, waarbij naar de juiste plek zoeken soms behoorlijk frustrerend kon zijn. “Een script zit er gewoon niet in. We zijn super afhankelijk van het weer, dus we volgen elke dag de weersvoorspelling. Als het ergens begint met sneeuwen gaan we er heen en als het begint met regenen gaan we zo snel mogelijk weg. Je weet ongeveer welke periode op welke plek het beste is. Je begint idealiter zo ver mogelijk zuid en dan ga je gedurende de winter steeds noordelijker. Dit komt omdat aan het begin van de winter de dagen in het noorden heel kort zijn.”
“We hebben wel gehad bij één locatie dat we bijvoorbeeld in 2 jaar tijd er 5 keer zijn geweest en het gewoon niet één keer is gelukt. Dat soort momenten horen erbij en die frustratie maken de dagen dat het wel lukt een heel stuk beter.”

Naast mensen inspireren heeft Augustinus zelf ook een hoop geleerd. “Ik heb echt geleerd geduldig te zijn. Er zijn momenten dat je iets heel graag wilt doen, maar als de condities niet goed genoeg zijn moet je soms wel een maand of langer wachten. Uiteindelijk is het een kwestie van je ogen op de bal houden en weten waarvoor je het doet. Soms heb je ook geen zin om met -25 graden naar buiten te gaan, maar dan moet je wel in je achterhoofd houden dat je in de zomer heel blij bent met wat je hebt gedaan. Kwalitatief is dit uiteindelijk ook de allerbeste geworden video geworden die ik heb gemaakt. Dat moest ook wel, want we hebben er twee jaar aan gewerkt.”
Met de film hoopt Augustinus mensen te inspireren zoals hij zelf vroeger ook geinspireerd werd door snowboarders zoals bijvoorbeeld J.P. Walker. “Ik hoop dat mensen er de moeite voor nemen en echt achter een groot scherm gaan kijken in plaats van ff snel op de wc, tijdens het scrollen. Als ze die moeite echt nemen en dat doen, dan vind ik dat we een heel eind zijn gekomen. Ik hoop dat het geen eendagsvlieg is en dat het vandaag bekeken wordt en morgen vergeten is. Het zou mooi zijn als die over een paar jaar nog steeds bekeken wordt. Net als dat ik nu nog steeds oude video’s kijk die mij inspireren.”
Voldoening
Content maken met snowboarden vindt Augustinus nog steeds het leukste dat er is. “Iedereen in het snowboarden weet dat je het echte onderscheid maakt bij het filmen van goede video’s en niet bij de wedstrijden die je wint. Je blijft nou eenmaal altijd een jurysport en daarom kan je niet goed bepalen wie nou echt de beste is. Daarom kreeg ik ook al snel het gevoel dat de wedstrijden mij niet meer genoeg voldoening gaven. Op een gegeven moment dacht ik: joepie, weer een wedstrijd gewonnen. Ik deed het eigenlijk alleen nog maar om mijn naam bekend te maken en soms wat prijzengeld te pakken, wat natuurlijk wel mooi meegenomen is.”
Vrijdag 9 oktober had Augustinus een event in De Uithof in Den Haag, waar snowboarders met hem de baan op konden en de film voor het eerst konden zien. Voor de snowboarder was het gratis event dan ook een succes. “Het was super leuk en heel speciaal om dit in Nederland te kunnen laten zien. Omdat de baan de hele avond gratis was, motiveerde dat mensen die de sport nog nooit geprobeerd hebben om het een keer te doen. We hadden ons eigen park ontworpen voor alle niveau’s en iedereen was na afloop razend enthousiast. We hebben echt laten zien dat het ook zo kan in Nederland, want dit gebeurt niet heel vaak in de snowboardscene hier.”
De film NØRTHBØUND van Augustinus is vanaf nu te zien op YouTube.