De vijfde etappe in de Tour de France Femmes van Mâcon naar Belleville-en-Beaujolais telt liefst acht gecategoriseerde beklimmingen. Een pittige heuvelrit waarin de klassementsrensters elkaar in de finale het vuur na aan de schenen zullen liggen.
Na de verplaatsing van Dijon naar Mâcon wordt voorzichtig de lange tocht naar het zuiden van Frankrijk ingezet. De tijdrit van dinsdag heeft het klassement aardig opgeschud, waarbij Marlen Reusser nu aan de leiding gaat. Klassementsrensters die direct tijd willen goedmaken, worden op hun wenken bediend.
De afstand tussen de startplaats en de finishlocatie is hemelsbreed slechts dertig kilometer. Desalniettemin heeft de organisatie een uitdagende route van 140 kilometer uitgetekend. Op een parcours dat op papier het best als een ratatouille kan worden betiteld. Het is niet alleen de hele middag op en af, maar ook nog eens van rechts naar links vanwege een aaneenschakeling van bochtige wegen. Een achtbaan waar geen eind aan lijkt te komen.
Klimmen en dalen
Geheel in het karakter van deze uitdagende expeditie moet er vrijwel direct vanuit het vertrek worden geklommen. De Côte de Cenves (9,6 km à 4,4%) is met afstand de langste hindernis die moet worden bedwongen. In de daaropvolgende 65 kilometer is het een onophoudelijke opeenvolging van korte klimmetjes en dito afdalingen. Met tussendoor ook nog een tussensprint in Monsols.
Na ruim twee uur koers krijgen de rensters even een adempauze op iets minder grillig terrein. De koplopers zullen proberen een zo groot mogelijke voorsprong uit te bouwen, want in de finale kan het scenario wat betreft de ritzege zomaar worden herschreven. Eerst moet de Côte de Durbize (3,6 km à 5,8%) worden beklommen en even later Mont Brouilly (3 km à 7,7%).

Bekende scherprechter
Vaste wielervolgers zullen die slotklim kennen uit eerdere edities van Parijs-Nice. De laatste keer dat de mannen naar de top van Mont Brouilly werden gestuurd was in 2024, toen Santiago Buitrago solo won en de klassementsrenners in plukjes maar wel binnen vijftien seconden van elkaar over de streep kwamen.
Voor de vrouwen wordt het een eerste kennismaking in koers. De organisatie heeft de finale een extra dimensie gegeven door de finish niet op de Brouilly te leggen, maar verderop in Belleville-en-Beaujolais. Het betekent dat er na de scherprechter eerst nog een bochtige afdaling van drie kilometer komt, gevolgd door acht kilometer vlak naar de finish.
Dat biedt rensters die vlak voor de top op achterstand zijn gereden de kans om nog terug vooraan te keren. Tegelijkertijd geeft het toppers die een voorsprong hebben genomen de mogelijkheid om die marge uit te diepen en meer tijdwinst op hun concurrenten te pakken. Een dag voor de drager van de bolletjestrui, Puck Pieterse?
Informatie
Soort etappe: heuvelrit
Afstand: 140 km
Hoogtemeters: 2.900
Start etappe: 14:00 uur
Finish etappe: 17:41-18:07 uur
Favorieten
*** Demi Vollering, Puck Pieterse
** Pauline Ferrand-Prévot, Paula Blasi, Kim Le Court, Elisa Longo Borghini
* Anna van der Breggen, Cédrine Kerbaol, Marlen Reusser, Niamh Fisher-Black