Tourheld van de dag: Wout van Aert, kameleon op twee wielen

Wout van Aert
ANP

In het moderne wielrennen bestaat de trend dat renners zich specialiseren: je bent klimmer, sprinter of tijdrijder. En dan is er Wout van Aert, een fenomeen.

Tekst: André Venema

Als je aan wieleranalisten vraagt wat de specialiteit van Wout van Aert is, luidt het antwoord steevast: alles. Zijn basis ligt in het veldrijden, waar hij vanaf 2016 driemaal op rij wereldkampioen werd. Die achtergrond heeft hem de brute power, stuurvaardigheid en weerstand tegen de elementen gegeven die hij perfect naar de weg heeft vertaald.

Zijn specialiteit is zijn vermogen diep in de finale van slopende klassiekers nóg over een verschroeiend eindschot te beschikken. Van Aert is de droom van elke ploegleider en een nachtmerrie voor de concurrentie, ene coureur met een zeldzaam profiel. “Ik wil me niet in een hokje laten duwen. De kick in verschillende disciplines mee te doen om de bloemen, is wat mij drijft. Het maakt het wielrennen voor mij boeiend om de ene dag te knechten op een berg en de volgende dag zelf te sprinten.”

Aartsvijand en bondgenoot

Zijn palmares op de weg puilt inmiddels uit met monumenten en ritten in alle drie grote etappekoersen. Hij won Milaan-San Remo, Strade Bianche, Gent-Wevelgem, de Amstel Gold Race, de groene trui in de Tour de France én de felbegeerde kassei van Parijs-Roubaix.

Het verhaal van Wout van Aert is echter niet compleet zonder zijn sportieve aartsvijand én bondgenoot: Mathieu van der Poel. Al sinds de jeugdcategorieën in de modder van de cyclocross houden de twee elkaar in een wurggreep. Hun carrières zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Waar Van der Poel vaak kiest voor de vlijmscherpe, instinctieve aanval, loert Van Aert op de wetten van de logica, wattages en pure kracht.

Wout van Aert

Dit titanenduel heeft Van Aert naast fantastische overwinningen ook een karrenvracht aan eervolle tweede plaatsen opgeleverd in de allergrootste koersen. Met name Van der Poel dwingt hem telkens de lat nóg hoger te leggen, al blijft hij er altijd nuchter onder. “Mathieu is de perfecte graadmeter. We stuwen elkaar al heel ons leven naar een hoger niveau. Soms is het frustrerend om net naast een grote vis te grijpen, maar dat hoort bij de wetten van de topsport”, stelt Van Aert. “Met mijn trackrecord moet ik hoog durven mikken.”

Loyale kopman

Wat Van Aert misschien nog wel het meest geliefd maakt bij het grote publiek, is zijn loyaliteit. Ondanks zijn status als absolute kopman, cijfert hij zich in de grote rondes voor zijn werkgever net zo gemakkelijk weg voor de klassementsmannen van zijn ploeg, Team Visma | Lease a bike. De beelden waarin de Belgische krachtpatser in de Tour de France de verzamelde klimelite uit het wiel fietst in dienst van kopman Jonas Vingegaard, behoren nu al tot de spraakmakende wielermomenten van deze eeuw.

De Belgische kameleon is meer dan een wielrenner met een indrukwekkende erelijst. Hij is de herdefinitie van de moderne wielerprof: een klasbak die overal kan winnen, overal kan helpen en fietst alsof er geen fysiologische grenzen bestaan.

Wout van Aert

Lees ook:

Lees meer over:
Mathieu van der Poel na zijn Tour-zege in 2021
12 juli 2026

Mathieu van der Poel: ‘Het is me al eerder gelukt in de Tour…’

Mathieu van der Poel
11 juli 2026

Voorbeschouwing 9de etappe Tour de France, laatste kans voor de rustdag

Massasprint Tour de France
11 juli 2026

Voorbeschouwing 8ste etappe Tour de France, revancheert Olav Kooij zich?

Massasprint
9 juli 2026

Voorbeschouwing 7de etappe Tour de France, kan Olav Kooij weer toeslaan?